czwartek, 21 września 2023r.

Kiedy nie należy się odprawa przy zwolnieniu? Kilka ważnych informacji dla zatrudnionych w Niemczech

photo 1459499362902 55a20553e082cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3MHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Odprawa pracownicza to świadczenie pieniężne skierowane dla pracowników. Aby móc otrzymać odprawę konieczne jest spełnienie przez daną osobę odpowiednich warunków. Niestety nie zawsze uzyskanie tego świadczenia jest możliwe, a więc zanim zaczniemy się o nie starać, warto sprawdzić, kiedy nie otrzymamy odprawy w momencie zwolnienia.

Odprawa pracownicza – kiedy pracownik jej nie otrzyma?

Bardzo ważną kwestią dotycząca możliwości uzyskania odprawy jest przedsiębiorstwo, w którym zatrudniony jest pracownik. Jeżeli jest to niewielka firma świadczenie pieniężne nie zostanie wypłacone. Ponadto, jeśli stosunek pracy został rozwiązany z wniosku pracownika również nie otrzyma on odprawy.

Z reguły odprawa jest wypłacana wyłącznie wtedy, gdy w zakładzie pracy obowiązuje ustawa dotycząca ochrony pracownika przed nieuzasadnionym wypowiedzeniem o pracę. Poza tym świadczenie jest przyznawane także w momencie, kiedy w przedsiębiorstwie istnieje rada zakładowa. Oczywiście pieniądze może uzyskać także pracownik, który zostanie zwolniony z winy pracodawcy i złoży wniosek o odprawę.

Czy o wypłaceniu odprawy może zadecydować sąd?

Zdarza się, że o wypłaceniu odprawy pracowniczej musi zadecydować sąd. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi o momencie, gdy pracownik wniesie stosowny wniosek do sądu. Niekiedy pracodawcy uchylają się przed wypłatą odprawy myśląc, że pracownik nie będzie dochodził swoich praw.

Należy dodać, iż uchylanie się od wypłaty tego świadczenia może mieć przykre konsekwencje dla pracodawcy, jeżeli oczywiście pracownik będzie uprawniony do otrzymania odprawy pracowniczej. Często, aby uniknąć rozprawy sądowej, pracodawca proponuje pracownikowi wypłatę odprawy w zamian za niewniesienie pozwu do sądu.

Dlaczego pracownik powinien znać swoje prawa?

Nieznajomość przepisów przez pracownika spowoduje, że może zostać on oszukany przez swojego pracodawcę. Najczęściej mamy do czynienia tutaj ze stratami finansowymi pracownika bądź jego nieuzasadnionym zwolnieniem. Takie sytuacje mają związek zazwyczaj z pracownikami przyjeżdżającymi do pracy zza granicy.

Znajomość, chociażby podstawowych przepisów pozwoli pracownikowi na szybką reakcję wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy. Jeżeli jednak osoba zatrudniona nie zareaguje, pracodawca może być również nieuczciwy wobec innych pracowników. Pracodawcy, którzy oszukują swoich pracowników, czerpią z tego korzyści, natomiast osoby zatrudnione nie zawsze mają tego świadomość.

https://yourright.net/oferta/

Może spodobać Ci się również:

Jaki kamień na nagrobek?

Jaki kamień na nagrobek?

22 października 2020

Wybierając nagrobek, należy mieć na uwadze nie tylko kwestie estetyczne, ale także rodzaj kamienia. Od niego zależy trwałość nagrobka, to jak dobrze znosi on upływ czasu. Czy istnieje surowiec, który…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady