niedziela, 08 września 2024r.

Jakie rodzaje wypowiedzeń umowy o pracę w Niemczech wyróżniamy? Dowiedz się, jakie wypowiedzenie może wręczyć Ci pracodawca?

photo 1417733403748 83bbc7c05140cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wypowiedzenie umowy o pracę jest dokumentem, który rozwiązuje stosunek pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Przepisy pozwalające na zwolnienie w ten sposób mają ogromne znaczenie dla obu stron, chociaż zdarza się również, że dokument budzi wiele obaw, zwłaszcza u osób zatrudnionych. Jakie rodzaje wypowiedzeń w Niemczech wyróżniamy?

Kündigung z pracy – rodzaje

Wypowiedzenie (Kundigung) musi odbyć się poprzez wręczenie tego dokumentu osobiście lub przekazanie pocztą, gdyż są to jedyne dopuszczalne formy rozwiązania stosunku pracy. Wyróżnia się dwa rodzaje wypowiedzeń, które może otrzymać pracownik zatrudniony w Niemczech:

• wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia, czyli wypowiedzenie zwyczajne – jest to dokument, który musi mieć prawidłowo wyliczony okres wypowiedzenia. Długość wypowiedzenia uzależniona jest od czasu zatrudnienia pracownika. Ważną informacją jest to, że pracodawca nie musi podawać tutaj powodu, z jakiego Cię zwalnia.

• wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym, czyli wypowiedzenie nadzwyczajne – w tym przypadku do zwolnienia dochodzi natychmiast bez zachowania okresu wypowiedzenia. Ten rodzaj wypowiedzenia ma miejsce wyłącznie w określonych przypadkach. Pracodawca musi mieć ważny powód, aby Cię zwolnić np. kradzież, spożywanie alkoholu, agresywne zachowane itp.

Co możesz zrobić, gdy nie zgadzasz się z wypowiedzeniem?

Jeżeli otrzymałeś Kundigung z pracy, z którym się nie zgadzasz, masz 3 tygodnie, aby podjąć właściwe działania. Wypowiedzenie może zawierać błędy, zostać przekazane w niewłaściwej formie, bądź może być to rodzaj wypowiedzenia natychmiastowego, które jest nieuzasadnione.

Masz prawo nie zgodzić się z otrzymanym dokumentem. Co więcej, możesz skorzystać z pomocy prawnika, który dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację, opierając się na znajomości prawa i zapisach w dokumentach, jak wypowiedzenie oraz umowa o pracę.

Otrzymane wypowiedzenie, a ostateczne zwolnienie z pracy

Czy wiesz, że otrzymanie wypowiedzenia nie musi oznaczać ostatecznego zwolnienia z pracy? Masz możliwość jemu przeciwdziałać poprzez wniesienie powództwa do sądu pracy o ochronę przed wypowiedzeniem.

Należy pamiętać, że wniesienie powództwa jest odpowiednie w przypadku, gdy w firmie jest zatrudnionych powyżej 10 osób, a dana osoba pracuje tam dłużej niż 6 miesięcy.

Natomiast, w przypadku wypowiedzenia dyscyplinarnego motywem powództwa może być cofnięcie tego rodzaju wypowiedzenia i zakończenie współpracy z właściwym okresem wypowiedzenia oraz otrzymaniem dobrych referencji.

Może spodobać Ci się również:

photo 1623387641168 d9803ddd3f35cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxwZXRzfGVufDF8MHx8fDE2NzgxODM3NDIixlibrb 4.0.3q80w1080

Zoopsycholog – jak zostać? Kto powinien zostać zoopsychologiem?

1 kwietnia 2023

Wychowanie psa czasami wymaga wsparcia specjalisty, który pomoże rozwiązać pewne problemy. Osobą, która zna się na zwierzętach oraz wie, jak im pomóc jest zoopsycholog. Kim jest dokładnie taka osoba, w…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady