piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jaki materac dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze materaca do spania dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka? Czym kierować się przy wyborze materaca do spania dla dziecka?

Kiedy w naszym życiu ma pojawić się dziecko, stajemy przed trudnym i niezwykle ważnym wyborem dotyczącym zakupu odpowiedniego materaca. Ma on znaczenie nie tylko dla komfortu snu, ale wpływa też na prawidłowy rozwój układu kostnego, w tym przede wszystkim kręgosłupa i czaszki.

Z jakiego materiału powinien być wykonany materac dla dziecka?

Rozglądając się za materacem, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy materiał, z którego jest wykonany, nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Ważne jest również, aby wybrany produkt był antyalergiczny. Najbardziej odpowiednie, a więc bezpieczne i uniwersalne są więc materace lateksowe i piankowe. Nie tylko nie powalają rozwijać się tak swobodnie bakteriom czy grzybom, ale również zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Dobrym rozwiązaniem są również te wykonane z kokosa. Są twarde i uniemożliwiają zapadanie się dziecka, co jest szczególnie korzystne w pierwszym półroczu życia z uwagi na zwiększone ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Materace wykonane z gryki, choć naturalne, niestety bardzo często są siedliskiem robactwa. Aby uniknąć ich namnażania konieczne jest rozkładania pod prześcieradłem maty, zapobiegającej przesiąkaniu. To zaś może wywołać nadmierne pocenie się niemowlęcia i w efekcie liczne problemy skórne, na odparzeniach kończąc.

Jeśli zdecydujemy się wybrać materac nieprzemakalny konieczne musimy sprawdzić, czy zapewni odpowiednią wentylację skóry śpiącego dziecka. Obecnie niewiele firm oferuje tego typu materace. Wyjątkiem jest m.in. Hilding.

Twardy czy miękki? – Oto jest pytanie!

W pierwszych miesiącach życia najlepiej jeśli wyposażymy dziecięce łóżeczko w twardy materac. Będzie to doskonała stabilizacja dla rozwijającego się kręgosłupa.Warto jednak pamiętać, aby układać dziecko także na boku i obracać główkę w obie strony, aby uniknąć jej spłaszczenia, które wymagałoby późniejszej rehabilitacji. Od drugiego półrocza wystarczy, że dziecko spać będzie na średnio-twardym materacu o grubości nie mniejszej niż 10 cm.

Czy warto zwracać uwagę na certyfikaty i atesty?

Dobry materac dla dziecka to ten, który zapewni mu bezpieczny i komfortowy sen, a ponadto będzie sprzyjał prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa. Warto więc zwrócić uwagę, czy produkt, który chcemy kupić, posiada Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz atest Państwowego Zakładu Higieny i Eko-tex. Będzie to dla nas wytaczająca gwarancja, że materac spełnia podstawowe zasady higieny oraz będzie bezpieczny dla naszego dziecka. 

Ponadto powinniśmy pamiętać, by także pokrowiec oblekający materac miał atest, że jest produktem antyalergicznym. Wówczas mamy gwarancję spokojnego snu niemowlęcia.

Może spodobać Ci się również:

Jak wypełnić wniosek BDO - warsztat samochodowy

Jak wypełnić wniosek BDO – warsztat samochodowy

10 czerwca 2020

Aby móc prowadzić warsztat samochodowy, potrzebna jest nie tylko odpowiednia wiedza i umiejętności z zakresu mechaniki samochodowej, ale również spełnienie wielu wymogów formalnych. Jednym z nich jest wpis do BDO,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady