Jak rozpoznać szkło Murano? Charakterystyka wyjątkowego surowca
W kilkusetletniej tradycji produkowania wyrobów szklanych jeden z typów tworzywa znajduje szczególnie miejsce jeśli chodzi o wyroby dekoracyjne. Doskonała receptura, idealna powierzchnia szkła oraz naturalne piękno i klasa – takimi przymiotnikami można opisać zjawiskowe szkło Murano. Procedura wykonania tworzywa od niepamiętnych czasów nie uległa zmianie, a wyjątkowy typ surowca jest jednym z najbardziej pożądanych na świecie. Jakie cechy ma szkło Murano? Sprawdzimy w tym artykule…
Zarys historyczny produkcji szkła
Technika produkcji tego rodzaju szkła rozwinęła się już w IV w. n. e. Wykorzystywana była przez rzemieślników z terenów Francji, Hiszpanii i Włoch. Z biegiem czasu, głównym producentem tego materiału stała się Wenecja, która przeniosła wytwórnie na znajdującą się w pobliżu wyspę Murano. Zabieg ten miał na celu ochronę miasta z drewnianą zabudową przed możliwością wystąpienia pożaru.
Od VIII wieku, technologia była stale rozwijana przez mieszkańców wyspy. Owocem prac stało się szkło o bardzo wysokiej przeźroczystości i dużej wytrzymałości. W średniowieczu, szkło Murano uchodziło za towar ekskluzywny, który był pożądany na dworach w całej Europie. Sami mieszkańcy wyspy pilnie strzegli tajemnicy wytwarzania szkła, nie mogli oni nawet opuścić swojego miasta.
W czym kryje się sekret jego wyjątkowości?
Technika zdobieni szkła jest niezwykła do tego stopnia, że hutnicy z innych regionów świata do dziś nie są w stanie odkryć sposobów przygotowania surowca. Produkty, które mają kilkaset lat, wciąż budzą podziw i są poszukiwane przez wielu koneserów sztuki na całym świecie.
Nie tylko skład przygotowanego surowca jest ważny. Z informacji samych rzemieślników wynika, że przygotowanie szkła Murano jest procesem bardzo precyzyjnym, dokładnym i długotrwałym. Nie powinny więc dziwić wysokie ceny za te ekskluzywne wyroby. Dodatkowo, wiedzę o tym jak przebiega malowanie szklanych butelek konkretnymi odcieniami barw, do dziś posiadają tylko nieliczne wytwórnie znajdujące się na wyspie.
Zalety szkła Murano
Unikalne cechy surowca przyciągają uwagę od setek lat. Przede wszystkim, szkło Murano wykazuje wyjątkową przeźroczystość i brak jakichkolwiek smug oraz przebarwień. Naczynia posiadają elegancki wygląd, imitujący naturalny kryształ górski.
Szkło Murano posiada idealny kolor, dzięki temu malowanie butelek nie jest w tym przypadku konieczne. Dodatkowo, w jego strukturze nie ma bąbelków powietrza, które jeśli się pojawiają, traktowane są jako dodatkowa zaleta wyrobu. Dodatkową cechą, która nadaje wyjątkowości wyrobom jest fakt, że prawdziwe szkło Murano wciąż produkowane jest jedynie na wyspie przez doświadczonych rzemieślników.
Może spodobać Ci się również:
Jak programować obrabiarki CNC? Jakie korzyści niesie stosowanie obrabiarek sterowanych numerycznie?
Programowanie obrabiarek CNC to bardzo ważny element obróbki. Nowoczesne urządzenia obróbcze sterowane numerycznie dają znacznie więcej możliwości w przeciwieństwie do tradycyjnych maszyn. Co więcej, dzięki programowaniu obróbka staje się dużo…
Czytaj więcej