piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak przygotować czworonożnego pupila do badania RTG?

unnamed file 9

 

Badanie RTG to jedna z najpopularniejszych metod diagnostycznych w przypadku zwierząt. Pozwala na szybkie zidentyfikowanie różnego rodzaju problemów – poczynając od złamań i zwichnięć, poprzez stany zapalne stawów, a na uszkodzeniach narządów kończąc. Sprawdź. jak przygotować czworonożnego przyjaciela do prześwietlenia. 

 

Odwiedź gabinet przed badaniem

 

Wizyta w lecznicy to dla psa, kota (i nie tylko) bardzo duży stres. Nowe miejsce, nieznane zapachy, mnóstwo różnych niezbyt przyjemnych bodźców – wszystko to sprawia, że zwierzak staje się bardzo niespokojny, a niekiedy wręcz agresywny. Dlatego warto zabrać pupila do weterynarza jeszcze przed właściwym badaniem. Dzięki temu będzie on mógł zaznajomić się z całym otoczeniem i osobą samego lekarza. W rezultacie każde kolejne odwiedziny w gabinecie wywołają u niego znacznie mniejszy stres.

 

Wykonaj pupilowi badania krwi i przestrzegaj zaleceń weterynarza 

 

Na kilka dni przed planowanym zabiegiem diagnostycznym, warto wykonać pupilowi podstawowe analizy krwi. Trzeba też pamiętać, że zwierzak w dniu przeprowadzenia badania RTG musi być na czczo (ostatni posiłek powinien zjeść minimum 8 godzin przed rentgenem). Nie może też przyjmować żadnych płynów przez co najmniej dwie godziny poprzedzające prześwietlenie. Należy zdjąć czworonogowi obrożę, szelki, ubranko oraz inne metalowe bądź plastikowe akcesoria.  

 

Przestrzeganie przywołanych wyżej zasad ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu badania. Zbagatelizowanie któregokolwiek z przedstawionych wymogów często utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy. Uzyskany obraz struktur anatomicznych bywa w takiej sytuacji nieczytelny i nie pozwala na zidentyfikowanie przyczyn problemu, z jakim boryka się zwierzak. 

 

Gdzie udać się ze zwierzakiem na badanie RTG?

 

Wybierając lecznicę weterynaryjną, warto zwrócić uwagę przede wszystkim  na to, jak wyposażona jest dana pracownia RTG. Co powinno się w niej znaleźć? Certyfikowany sprzęt najwyższej jakości. Mowa tu nie tylko o aparaturze stacjonarnej, ale również przenośnej. Ważne są także dodatkowe akcesoria i urządzenia, na przykład monitory medyczne, systemy DR i CR, a także wspierające oprogramowanie informatyczne. 

 

Wszystkie wspomniane elementy pozwalają doświadczonemu lekarzowi weterynarii na postawienie szczegółowej, a co najważniejsze trafnej diagnozy. W rezultacie zwierzak może szybciej otrzymać niezbędną pomoc, odzyskać sprawność i wrócić do zdrowia.

 

 

Może spodobać Ci się również:

Fotoodmładzanie twarzy pomoże Ci w tych problemach!

Fotoodmładzanie twarzy pomoże Ci w tych problemach!

30 listopada 2019

Fotoodmładzanie twarzy cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – zabieg cechuje wysoka skuteczność, jest całkowicie bezinwazyjny i daje spektakularne rezultaty. Ta nowatorska metoda odmładzania widocznie poprawia wygląd skóry, niwelując wiele…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady