piątek, 29 marca 2024r.

Jak działa i ile kosztuje ogrzewanie nadmuchowe?

Jak działa i ile kosztuje ogrzewanie nadmuchowe?

Alternatywą dla tradycyjnych grzejników jest ogrzewanie nadmuchowe. Wykorzystuje się tu system kanałów wentylacyjnych do rozprzestrzeniania ciepła. Najczęściej są one umieszczone w podłodze lub suficie. Jest to znacznie bardziej efektywna metoda ogrzewania, dzięki czemu zwiększenie temperatury panującej w budynku zajmuje znacznie mniej czasu.

Jak działa system ogrzewania nadmuchowego?

Pierwszym elementem jest czerpnia, która zapewnia dopływ powietrza. Możliwe jest wykorzystanie czerpni wewnętrznej lub zewnętrznej. W przypadku skorzystania z drugiej opcji stosuje się filtry, które oczyszczają powietrze z zewnątrz, zanim dostanie się do wnętrza budynku. Pobrane przez czerpnie powietrze jest ogrzewane w nagrzewnicy, skąd trafia do kanałów wentylacyjnych. Za ich pomocą jest rozprowadzane po budynku.

Możliwa jest także instalacja systemu, który będzie częściowo mieszał powietrze powrotne z tym pozyskanym przez czerpnię. Dzięki temu część ciepła zostanie odzyskana, co zmniejszy koszty ogrzewania.

Zalety ogrzewania nadmuchowego — dlaczego warto z niego skorzystać?

Główną przewagą tej formy ogrzewania jest efektywność. Powietrze jest tu grzane bezpośrednio, pomija się wodę, grzejniki. Dzięki temu zwiększenie temperatury w pomieszczeniach jest szybsze i tańsze.

Ponadto konstrukcja systemu ogrzewania nadmuchowego sprawia, że jest ono mniej narażone na awarię oraz różne nieszczelności. Często stosuje się tu różnego rodzaju filtry, które podnoszą jakość powietrza we wnętrzu. Ogrzewanie nadmuchowe pozwala także regulować wilgotność, dzięki czemu, jeśli powietrze jest zbyt suche, to zostanie nasycone parą wodną. Oczywiście taka forma grzania ma także swoje wady. Do największych należy zaliczyć konieczność posiadania drugiego źródła ciepła do podgrzewania wody użytkowej (cwu).

Ile kosztuje ogrzewanie nadmuchowe? Jaki jest koszt eksploatacji?

Koszt ogrzewania jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim jakości i funkcyjności pieca nadmuchowego oraz kanałów powietrznych. Zasadniczo wydatki związane z instalacją ogrzewania nadmuchowego są porównywalne z ceną tradycyjnej instalacji wysokiej jakości. Jednak koszt ten znacząco rośnie, jeśli mówimy o modernizacji systemu grzewczego w wybudowanym budynku. Ze względu na to, że system ogrzewania nadmuchowego potrzebuje większych rur, to będzie się to wiązało z gruntowną zmianą, co znacząco podniesie cenę.  Natomiast koszty eksploatacji są mniejsze niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania, oszczędności mogą sięgać nawet 30%. Warto sprawdzić ofertę najbliższego dostawcy, np. pompy ciepła Kraków.

Może spodobać Ci się również:

photo 1553688738 a278b9f063e0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHx2ZXQlMjB2ZXRlcmluYXJ5fGVufDF8MHx8fDE3MDM4NDUyODh8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Ile kosztuje endoskopia u psa?

1 stycznia 2024

Problemy z układem pokarmowym u naszego pupila mogą bardzo utrudnić jego codzienne funkcjonowanie. Jeżeli dolegliwości mają charakter przewlekły, powinniśmy skonsultować taki przypadek z doświadczonym weterynarzem. W takim przypadku bardzo cżęsto…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady