Jak działa agregat tynkarski? Sprawdź co musisz o nim wiedzieć…
Aby przyspieszyć proces tynkowania, można wykorzystać specjalne urządzenie, jakim jest agregat do gipsu. To sprzęt, dzięki któremu możemy przygotować idealną powłokę w stosunkowo krótkim czasie. Technika aplikacji zaprawy trochę się jednak różni od tradycyjnych metod. Na czym polega praca z agregatem?
Zalety zastosowania urządzenia
Agregat tynkarski umożliwia przygotowanie tynków maszynowych o bardzo jednolitej strukturze. W ten sposób wykonamy między innymi tynk zewnętrzny, wewnętrzny lub wylewkę samopoziomującą. Można zastosować także agregat do gładzi, oraz tynkowania sufitów w pomieszczeniach.
Wykorzystując agregat, mamy większą kontrolę nad grubością nakładanej powłoki. Stosując odpowiednio wymieszaną zaprawę możemy przygotować warstwę o idealnych parametrach. W ten sposób znacznie łatwiej zabezpieczyć ściany przed czynnikami zewnętrznymi i przyspieszyć cały cykl prac. A wykorzystując agregat możemy też znacznie obniżyć koszty, ze względu na zmniejszenie strat materiału.
Na czym polega praca z agregatem?
To urządzenie, które samoczynnie ustala proporcje tynku, miesza zaprawę i pomaga w jej równomiernym rozłożeniu na ścianie. Przed uruchomieniem agregatu, należy podłączyć sprzęt do sieci hydraulicznej oraz prądu. Ważne jest odpowiednie ciśnienie wody, gdyż zbyt niskie wartości mogą wywołać zatarcie pompy.
Zanim przystąpimy do pracy musimy wsypać mieszankę do specjalnego kosza. To stąd urządzenie będzie ją pobierać i w razie potrzeby rozcieńczać z wodą. Następnie należy włączyć urządzenie i odczekać kilka minut. Po wymieszaniu zaprawy można przystąpić do natryskiwania tynku. Agregat do gipsowania posiada specjalne dysze zakończone pistoletem, który ustawiamy w miarę możliwości prostopadle do ściany. Następnie uruchamiamy natrysk i spokojnym ruchem prowadzimy końcówkę w obrębie tynkowanego obszaru.
O czym warto pamiętać stosując agregat tynkarski?
Podobnie jak każde inne urządzenie, agregat wymaga odpowiedniego traktowania. Ze względu na wykorzystanie urządzenia pracującego pod wysokim ciśnieniem, robotnicy powinni stosować ubranie robocze oraz okulary ochronne. Należy też zachować szczególną ostrożność podczas podłączania agregatu.
Do obsługi systemu potrzeba minimum dwóch osób. W trakcie natryskiwania należy umiejętnie prowadzić dysze w miarę możliwości jak najbliżej ściany. Tylko wtedy uzyskamy pożądany efekt bez narażania kolegów na urazy ciała spowodowane wysokim ciśnieniem natrysku. Przed zastosowaniem, agregat do gładzi trzeba też kompleksowo sprawdzić. Wadliwe działanie silnika lub pompy powinno skłonić pracowników do natychmiastowego wyłączenia systemu i naprawy usterki.
Może spodobać Ci się również:
Podkład to kosmetyk, o którym słyszała z pewnością każda kobieta. Stosowanie podkładu daje wiele korzyści głównie, jeżeli chodzi o makijaż. Nie zawsze można uzyskać świetny efekt make-upu bez dobrze dopasowanego…
Czytaj więcej