piątek, 24 marca 2023r.

Ja wybrać idealne buty do biegania dla początkującego biegacza?

unnamed file

Bieganie jest jednym z najpopularniejszych rodzajów aktywności fizycznej. Zazwyczaj zaczynamy biegać w celu poprawy kondycji i polepszenia zdrowia. To powoduje, że na wstępie należy zastanowić się, w co się ubrać, a przede wszystkim, jakie buty wybrać.

Wśród różnorodnych rodzajów butów do biegania można się pogubić, a wybór tych niewłaściwych może skończyć się urazem stopy lub większą kontuzją. Natomiast idealnie dobrane obuwie, takie jak buty do biegania Salomon, pozwoli cieszyć się możliwością długiego i komfortowego biegu.

Od czego zacząć?

Początkujący biegacz nie ma doświadczenia w technice biegania, dlatego też buty powinny posiadać dobrą amortyzację oraz być idealnie dopasowane do rozmiaru stopy i jej rodzaju. Jednocześnie na wstępie trzeba jasno określić podłoże, po którym będziemy biegać.

Dobra amortyzacja obuwia pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów osobom z nadwagą lub tym, które mają długą przerwę w bieganiu. Stopa nieprzyzwyczajona do obciążeń jest szczególnie wrażliwa na wszelkie wibracje oraz nierówności podłoża. W tym celu wybrać warto obuwie z doskonale zaprojektowana podeszwą, która zniweluje te niedogodności.

Dopasowanie do stopy

Wydawać by się mogło, że stopy ludzkie różnią się jedynie rozmiarem, ale różnic jest dużo więcej. Buty, poza podziałem na męskie i damskie, dopasowujemy również do odpowiedniego ukształtowania stopy. Aby wybrać te, które będą idealnie pasować, należy zwrócić szczególną uwagę na projekt, profil oraz wzmocnienia obuwia.

Poza właściwościami fizycznymi, istnieją również indywidualne różnice w motoryce. Każdy porusza się odrobinę inaczej stawiając stopy. To powoduje, że buty muszą pasować również w tym względzie i zapewniać naturalne wsparcie stabilizacyjne. Tu warto sprawdzić, czy buty posiadają odpowiednią formę wstawki dopasowaną do rodzaju stopy.

Idealny rozmiar

W trakcie intensywnego wysiłku stopa jest lekko opuchnięta. Dlatego tez kierując się wyborem rozmiaru należy ten warunek brać pod uwagę i wybrać buty o pół numeru większe niż te noszone na co dzień. Obuwie powinno być mierzone w skarpetach treningowych, a odpowiedni rozmiar jest wówczas, kiedy najdłuższy palec swobodnie się porusza, ale stopa jest dobrze trzymana przez cholewkę.

Ważnym elementem przy wyborze butów do biegania jest dopasowanie materiału. Cholewka powinna być przewiewna i umożliwiać stopie oddychanie, a to zapobiegnie nadmiernemu poceniu się stóp. Wybierając obuwie do biegania warto sięgnąć po wysokiej jakości buty od producenta, który dba w pełni o komfort tak zawodowego, jak i początkującego biegacza.

Może spodobać Ci się również:

Zabieg higienizacji - dlaczego jest tak ważny dla zachowania zdrowych zębów?

Zabieg higienizacji – dlaczego jest tak ważny dla zachowania zdrowych zębów?

9 lipca 2020

O tym, że o zęby trzeba dbać, wie chyba każdy. Dlatego codziennie się je szczotkuje i często czyści nicią dentystyczną. Do tego dochodzą regularne wizyty w gabinecie dentystycznym w celach…

Czytaj więcej