piątek, 24 maja 2024r.

Integracja sensoryczna – co to jest? Czy warto wybrać studia integracji sensorycznej?

photo 1498243691581 b145c3f54a5acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3MHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Integracja sensoryczna to bardzo ważny aspekt, jeżeli chodzi o rozwój dzieci. Zajęcia z integracji są prowadzone w miejscach, gdzie pracują osoby, które na co dzień pomagają dzieciom z różnymi zaburzeniami. Na czym dokładnie polega integracja sensoryczna i czy studia na tym kierunku są dobrym wyborem?

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to nic innego jak umiejętność rozumienia, odbierania różnych bodźców z otoczenia przez zmysły. Mózg małego dziecka każdego dnia odbiera masę bodźców, które są rozpoznawane i segregowane. Początek integracji sensorycznej ma miejsce jeszcze u nienarodzonych dzieci i kończy się w wieku 7 lat.

Niestety zdarza się, że niektóre dzieci nie mają rozwiniętej integracji sensorycznej, co prowadzi do zaburzeń w rozwoju. Trudności związane z integracją sensoryczną dotyczą nie tylko problemów z zachowaniem dziecka, ale też w codziennym funkcjonowaniu.

Praca ta ma na celu naukę rozpoznawania bodźców zewnętrznych. Co więcej, terapia integracji sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację zmysłów tj. wzrok, słuch, dotyk, smak, węch. Poza tym poprawie ulega także motoryka mała oraz duża.

Czy studia z integracji sensorycznej to dobra decyzja?

Jeżeli w przyszłości chcemy pracować z dziećmi, powinnyśmy rozważyć wybór kierunku studiów, który nam to umożliwi. Studia integracja sensoryczna to idealne zajęcie dla osób chcących pomagać dzieciom, a dokładniej wspierać ich rozwój.

Oczywiście istnieje wiele innych kierunków studiów, dzięki czemu możemy pracować z najmłodszymi, jednak integracja sensoryczna Szczecin to coś więcej. Praca z dziećmi wymaga dużo zaangażowania i cierpliwości, a więc ten, kto myśli o wyborze tego kierunku musi wiedzieć, jak ważna jest praca z dziećmi i jaki ma wpływ na młodego człowieka.

Co może osoba po integracji sensorycznej?

Absolwenci integracji sensorycznej mogą diagnozować oraz prowadzić terapie, co jest bardzo ważne, aby dowiedzieć się, z jakim problemem boryka się dziecko. Taka osoba w czasie studiów oraz praktyk nabywa ogromną ilość wiedzy oraz umiejętności pracy z dziećmi mającymi różne problemy, w tym również zaburzenia integracji sensorycznej.

Wsparcie dzieci to ważny aspekt, który ma ogromny wpływ na życie młodego człowieka. Osoba, która kończy takie studia, musi fachowo oraz indywidualnie podchodzić do dziecka, gdyż odpowiednia terapia i wsparcie z pewnością pomoże nie tylko w dzieciństwie, ale też w życiu dorosłym.

Może spodobać Ci się również:

Wapno ogrodowe kiedy stosować? O czym pamiętać dbając o glebę?

Wapno ogrodowe kiedy stosować? O czym pamiętać dbając o glebę?

1 stycznia 2021

Piękny i kolorowy ogród to marzenie nie jednej osoby. Mnóstwo różnych roślin i kwiatów to coś, co sprawia, że czujemy się wyjątkowo. Jednak pielęgnacja takiego ogrodu wiąże się z wieloma…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady