Ile kosztuje naprawa zalanego iPhona? Jak zabezpieczyć iphone przed zalaniem?
Nowoczesne smartfony, czy telefony typu iPhone są bardzo czułe i wrażliwe na uszkodzenie. Jednym z największych zagrożeń dla podzespołów urządzenia jest woda, a dokładniej rozpuszczone w niej składniki i mikroelementy. To one mogą w krótkim czasie wywołać efekt korozji delikatnych styków płyty głównej i unieruchomić telefon. W przypadku zalania iPhone’a można jednak go uratować. Potrzeba jednak szybkiej, zdecydowanej reakcji i dostarczenia go do serwisu naprawczego….
Zalałem telefon, lecz on nadal działa!
W wielu przypadkach, po kontakcie iPhone’a z wodą nie dzieje się nic groźnego. Nie zauważając istotnych zmian czy zagrożenia w prawidłowym działaniu swojego sprzętu, ludzie często bagatelizują wtedy problem. Niestety może mieć to fatalne skutki w przyszłości.
Każdy iPhone lub smartfon ma określony typ budowy, który w mniejszym lub większym stopniu wpływa na izolację podzespołów od warunków zewnętrznych. W niektórych przypadkach nawet po dłuższym kontakcie z wodą telefon wciąż będzie działać, dopóki ciecz nie przedostanie się do wewnętrznych partii urządzenia. Zwykle taki stan utrzymuje się przez kilka dni, do tygodnia, a później iPhone odmawia posłuszeństwa.
Czy naprawa iPhone jest droga?
Koszt usuwania usterek zalanego telefonu, zależy przede wszystkim od skali zniszczeń, które wywołała ciecz. Zwykle ceny przy telefonach tego typu wahają się od kilkuset, do nawet 1000 zł. W porównaniu z kosztami zakupu nowego urządzenia, opłaty te nie są więc aż tak wygórowane.
Warto jednak dopowiedzieć, że aby naprawa telefonu miała sens, zalany telefon musi możliwie jak najszybciej znaleźć się w serwisie naprawy. Bardzo ważnym działaniem w tym przypadku jest także wymiana baterii iPhone.
Warto wcześniej nabyć zestaw naprawczy, który znacznie ułatwi demontaż akumulatora. Przy dłuższym czasie zwłoki, woda w bardzo zaawansowanym stopniu wpłynie na korozję podzespołów prowadząc do ich nieodwracalnego uszkodzenia.
Lepiej zapobiegać, niż naprawiać…
Oczywiście przed ewentualnym, przypadkowym zalaniem smartfona nie da się w pełni ustrzec. Jednak kilka prostych nawyków z pewnością pomoże zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji. Oto kilka pomysłów, które można zastosować do ochrony iPhone’a:
- nie zostawiaj urządzenia w miejscach wilgotnych,
- przy niewielkim kontakcie z wodą szybko wytrzyj powierzchnię do sucha miękką szmatką lub papierem,
- podczas deszczowej pogody, pilnuj by telefon znajdował się w suchym miejscu (na przykład w plecaku lub torebce),
- wypróbuj wodoszczelne etui na iPhone’a, które może w dużym stopniu odizolować urządzenie.
Może spodobać Ci się również:
Wiele firm wyposażonych jest w samochody, z których korzystają pracownicy. Floty samochodowe oprócz tego, że wymagają nadzorowania stanu technicznego, powinny być też odpowiednio zabezpieczone przed kradzieżą. Dlaczego samochody firmowe trzeba…
Czytaj więcej