czwartek, 02 maja 2024r.

Hałas w środowisku pracy – jak ograniczyć? Jakie akcesoria mogą Ci w tym pomóc?

photo 1502101872923 d48509bff386ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jeżeli pracujesz w miejscu, gdzie jesteś narażony na duży hałas, musisz wiedzieć, jak zadbać o słuch. Aby skutecznie uchronić się przed głośnymi dźwiękami, często pomocne okazują się akcesoria zmniejszające hałas lub pozwalające na całkowite jego odcięcie. Poznaj skuteczne sposoby na ochronę słuchu i sprawdź na jakich stanowiskach, należy stosować ochronniki słuchu?

Hałas w pracy – jak musisz zadbać o swój słuch?

Hałas w miejscu pracy jest bardzo często spotykany. Unikanie go to najlepsze rozwiązanie. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to takie proste i często pomocne okazują się tutaj różne akcesoria.

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, gdzie jest głośno zobowiązani, są do przestrzegania przepisów BHP. To tam zawarte są wszelkie regulacje, mówiące o tym, jak trzeba się zabezpieczyć, aby głośne dźwięki nie miały negatywnego wpływu na nasze zdrowie i słuch.

W zależności od natężenia hałasu i konkretnej branży, w jakiej zatrudniony jest pracownik, wyróżnia się stopery do uszu oraz nauszniki przeciwhałasowe. Oba te gadżety pozwolą na skuteczną ochronę słuchu, dzięki czemu pracownik będzie bardziej efektywny i skupiony na swojej pracy.

Czy pracownicy zawsze przestrzegają przepisów BHP?

Pomimo tego, że osoby zatrudnione muszą przejść odpowiednie szkolenia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracy i mają obowiązek stosowania akcesoriów, mających za zadanie chronić zdrowie nie zawsze, postępują zgodnie z zaleceniami. Oczywiście takie zachowanie jest niewłaściwe i pracownik może świadomie narazić się na niebezpieczeństwo.

Uszkodzenie lub utrata słuchu to poważny problem zdrowotny, jednak wiele osób wciąż nie zawsze stosuje środki ochrony słuchu. Należy wiedzieć, że niestosowanie się do przepisów grozi nie tylko narażeniem własnego zdrowia, ale też upomnień ze strony pracodawcy.

Na jaki hałas może być narażony pracownik?

W miejscach pracy czyha dużo niebezpieczeństw. W przypadku hałasu jego głównym źródłem są maszyny. Poza tym hałas jest również emitowany przez pojazdy budowlane i pozostałe sprzęty używane na budowie lub innych miejscach.

Hałas powyżej 75 db może przyczynić się do uszkodzenia słuchu oraz mniejszej wydajności pracy. Skuteczne odcięcie się od tak głośnych dźwięków wpływa na większy komfort pracy i sprawia, że pracownik jest odpowiednio zabezpieczony.

Można się spotkać w zakładach produkcyjnych z różnymi środkami ochrony słuchu nie tylko tymi stosowanymi bezpośrednio przez pracownika. Mowa tutaj o specjalnych osłonach na głośne maszyny, jednak nie zawsze zmniejsza to hałas do bezpiecznych norm i pracownicy muszą dodatkowo nosić ochronniki słuchu.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 10

Gdzie szukać ofert pracy? Wbrew pozorom, nie jest to dla wszystkich oczywiste

1 października 2021

Gdzie szukać intratnych ofert pracy? W Internecie, przez znajomych, a może jeszcze inną drogą? Wbrew pozorom, to nie jest takie oczywiste! Dobrze jest więc wykorzystać każdą możliwość, która może skutkować…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady