Gdzie stosuje się złączki hydrauliczne?
Hydraulika siłowa ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Polega na wykorzystaniu ciśnienia w celu zamiany energii cieczy hydraulicznej na energię mechaniczną. Najprościej mówiąc – urządzenie podejmuje pracę mechaniczną pod wpływem płynu zawartego w przewodach lub rurach i poddanemu wysokiemu ciśnieniu.
Wszystkie elementy wykorzystane do połączeń w urządzeniu muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością oraz trwałością. Złączki hydrauliczne wysokociśnieniowe szybko i trwale łączą rury oraz przewody elastyczne, tak by ciśnienie cieczy nie rozerwało połączenia. Dobre działanie silnika lub siłownika hydraulicznego zależne jest od tego, czy użyte materiały są wysokiej jakości, a także od tego czy są dobrze dobrane.
Złącza sztywne. Gdzie są stosowane?
Wysokociśnieniowe złączki hydrauliczne stosowane są w urządzeniach, które wymagają dużej siły lub momentu obrotowego. Powszechnie wykorzystywane są w maszynach budowlanych i technologiach przemysłowych. Połączenia siłowe dzielone są na dwa rodzaje – sztywne i elastyczne.
Pierwszy rodzaj to połączenia sztywne, które scalają ze sobą rury. Połączenia rur wymagają najwyższej klasy wytrzymałości ze względu na dochodzące do 1000 barów ciśnienie w rurach. Szczelność takiego połączenia gwarantuje wykorzystanie techniki gwintowej. Do połączenia rur dobrym wyborem będą złącza skręcane, składające się z pierścienia zacinającego i nakrętki.
Co trzeba wiedzieć o złączach elastycznych?
Drugim rodzajem są połączenia elastyczne mające za zadanie złączenie ze sobą przewodów. W przypadku elastycznych przewodów ciśnienie jest niższe, niemniej bezpieczeństwo musi być również zagwarantowane wysoką jakością. Stosowane są w urządzeniach takich jak koparki w ich osprzęcie hydraulicznym.
Elastyczne przewody scala się złączami wtykowymi lub skręcanymi. Nie są trudne w montażu i można samodzielnie je wymienić. Ważne jest zachowanie szczelności i dopasowanie złączek odpowiednio do urządzenia.
Jak dbać o złącza hydrauliczne?
W przypadku hydrauliki siłowej bezpieczeństwo jest priorytetem. Odpowiedni rodzaj połączń zapewnia, że ciśnienie nie uszkodzi urządzenia, ani nie spowoduje zagrożenia dla zdrowia. Konieczne jest wybranie takich złączek, które posiadają certyfikację norm bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na te, które spełniają warunki zachodniej normy DIN oraz polskiej PN.
Ważne jest, by wybierając złącza i przewody dobrze poznać ich specyfikację, a także właściwości techniczne. Zwrócić uwagę warto na złączki wykonane ze stali nierdzewnej pokrytej cynkiem. Tu jakość jest niezaprzeczalnie najwyższa.
Może spodobać Ci się również:
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma sprawdzić, czy kandydat posiada wiedzę potrzebną do prowadzenia pojazdu. W ten sposób sprawdza się znajomość zasad i umiejętności, które mogą posłużyć w trakcie jazdy,…
Czytaj więcej