Gdzie są korzonki? Sprawdź jak zaradzić popularnym dolegliwościom
W starszym wieku bardzo często występuje ból kręgosłupa. Leczenie tych schorzeń nie jest prostym zadaniem, ponieważ stan ten może wynikać z kilku przyczyn. Bardzo często dolegliwość występuje w odcinku lędźwiowym, wówczas mówimy o tzw. korzonkach. To potoczna nazwa schorzenia, które może wywoływać dyskomfort, a nawet całkowicie uniemożliwiać codzienne czynności. Jak rozpoznać taki problem?
Skąd się biorą korzonki?
To popularna nazwa zawiązków włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia i splatają się ze sobą, tworząc podstawowe nerwy. W przypadku, gdy dojdzie do ucisku na te korzenie, możemy odczuć dotkliwy ból, czasem tak silny, że uniemożliwiający poruszanie się. Ucisk powstać może z kilku powodów:
- może być wynikiem wypadku,
- często jest efektem wychłodzenia organizmu,
- został wywołany przeziębieniem lub innymi infekcjami,
- jest efektem zmian zwyrodnieniowych.
Jak objawia się ból „korzonków”
Do rozpoznania choroby, najczęściej identyfikowane jest miejsce, w którym dochodzi do ucisku nerwu. Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego, który ma charakterystyczny rwąco-piekący charakter sugeruje występowanie bolących korzonków. Dolegliwość może niekiedy promieniować do pośladka, uda, a nawet stopy. Czasem obserwuje się również drętwienie i niedowład kończyn.
Istnieją także zespoły korzeniowe kończyn górnych, które objawiają się bólem w barku, łopatce, dłoni lub ramieniu. Pacjenci zauważają również silny ból podczas próby wykonania skłonu w tył lub skręcie głowy. Warto podkreślić, że nie wszystkie te dolegliwości występują jednocześnie – niektóre objawy mogą się nie ujawnić przez długi czas.
Korzonki – jak wygląda leczenie bólu pleców?
Najczęściej w takiej sytuacji wykorzystuje się metody zachowawcze i objawowe. Przy zwiększającym się zapaleniu korzonków, często stosowane są leki przeciwzapalne grupy NLPZ, które uśmierzają dolegliwości i zwalczają rozwijający się stan zapalny.
W niektórych przypadkach, leczenie bólu kręgosłupa polega na wprowadzeniu zastrzyków podtwardówkowych. Doraźnie wpływają one na zmniejszenie zapalenia i mogą w krótkim czasie uśmierzyć ból. Zachowawcze leczenie polega z kolei na wprowadzeniu odpowiedniego trybu życia i zwiększeniu ilości odpoczynku. Przy korzonkach pomocne mogą być również ciepłe okłady. W niektórych przypadkach lekarz zaleci również zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak jonosfera, czy ultradźwięki.
Może spodobać Ci się również:
Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie, które trzeba porządnie przemyśleć. W pierwszej kolejności konieczne jest sprawdzenie wszelkich formalności związanych z działką, na której ma stanąć nieruchomość. Powierzchnia terenu ma duży wpływ…
Czytaj więcej