czwartek, 25 lipca 2024r.

Cechy pionowych centrów obróbczych CNC

Cechy pionowych centrów obróbczych CNC

Pionowe centrum obróbcze to wyspecjalizowana maszyna przeznaczona do precyzyjnego wykonywania metalowych elementów za pomocą wielu narzędzi. W jednym cyklu pracy może zarówno wiercić, jak i frezować czy gwintować. Obróbka wykonywana jest w oparciu o technologię CNC, co oznacza, że całym procesem zawiaduje odpowiednio zaprogramowany komputer. Pionowe centra obróbcze różnią się przede wszystkim prowadnicami.

Stabilne prowadnice ślizgowe

Pionowe centra obróbcze nadają się zarówno do frezowania wielkoseryjnego, jak i produkcji form czy tłoczników. Maszyny wyposażone w prowadnice ślizgowe są przede wszystkim stabilne i doskonale tłumią drgania, dlatego poleca się je do prac wymagających przenoszenia dużych obciążeń.

Dodatkowo, w najnowszych modelach takich urządzeń stosuje się napęd wrzeciona przez skrzynię przekładową. Dzięki temu moment obrotowy na wrzecionie się zwiększa, co pozwala pracować z dużymi głowicami frezarskimi.

Pionowe centra obróbcze na prowadnicach ślizgowych cechują się sztywną konstrukcją. Występują w wielu wariantach, zależnie od potrzeb klienta – można dopasować na przykład powierzchnię stołu roboczego, maksymalną ładowność czy rodzaj magazynu narzędziowego.

Prowadnice liniowe są bardziej dynamiczne

Pionowe centra obróbcze z prowadnicą liniową są polecane firmom zorientowanym na dynamikę pracy. Taki rodzaj maszyny oferuje wysokie prędkości przejazdu, a równocześnie wysoką nośność i sztywność. Cały proces odbywa się szybko, ale z zachowaniem dokładności i precyzji.

Urządzenie wyposażone w prowadnicę liniową będzie świetną inwestycją dla firm produkujących duże liczby określonych wyrobów. Maszyna wykonuje skomplikowane prace w krótkim czasie, a dzięki nowoczesnej i stabilnej konstrukcji nawet dłuższa jej eksploatacja nie wpływa negatywnie na jakość tworzonych elementów.

Stabilność i brak drgań

Co jeszcze cechuje pionowe centra obróbcze? Najnowsze urządzenia tego typu mają unikatowe konstrukcje podstawy oraz układ krzyżowy stołu roboczego. Oznacza to, że nawet podczas obrabiania elementów o dużych gabarytach ryzyko drgań czy odchyleń wymiaru zostaje zminimalizowane.

Ponadto, niektóre modele wyposażono w układ wewnętrznego chłodzenia śrub kulowych, dzięki czemu możliwa jest długa, nieprzerwana praca. Większość maszyn jest napędzana serwomotorem (silnikiem serwo). Łączy się on z wrzecionem przez automatyczną przekładnię zębatą, pasową lub bezpośrednio.

Jak widać, pod nazwą „pionowe centrum obróbcze” kryje się wiele różnych typów urządzeń. Jeśli nie wiemy, na które cechy powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, warto poprosić o pomoc fachowców z branży.

Może spodobać Ci się również:

photo 1452690700222 8a2a1a109f4cixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Pracujesz w hałasie? Sprawdź, w jaki sposób możesz zabezpieczyć swój słuch przed hałasem?

1 lipca 2024

Praca w hałasie to duży dyskomfort dla wielu osób. Dodatkowo jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia, a zwłaszcza słuchu. Z tego też powodu często szukamy rozwiązania, które pozwoli na ochronę…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady