czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Błędy lekarskie – gdzie szukać pomocy?

Błędy lekarskie – gdzie szukać pomocy?

Doświadczyłeś uszczerbku na zdrowiu w wyniku niekompetencji lekarza? Nietrafiona diagnoza sprawiła, że Twoje leczenie przedłużyło się? Sprawdź, czy to był błąd lekarski oraz co powinieneś z tym zrobić.

Czym jest błąd medyczny:

Błąd medyczny, to sytuacja, w której osoba fizyczna, w wyniku pomyłki lekarza, pielęgniarki, położnej lub stomatologa, doświadczyła uszczerbku na zdrowiu lub pogorszył się jej stan.

Błędy w sztuce lekarskiej można podzielić na trzy zasadnicze kategorie, oto one:

  1. błąd diagnostyczny – do tego rodzaju błędu dochodzi w sytuacji, w której lekarz postawi niewłaściwą diagnozę lub nie postawi jej wcale. Potencjalnie wiąże się to z narażeniem zdrowia lub życia pacjenta;
  2. błąd terapeutyczny – może być on konsekwencją błędu diagnostycznego i polega na wdrożeniu niewłaściwego leczenia. Skutkuje uszczerbkiem na życiu lub zdrowiu pacjenta;
  3. błąd rokowania – dochodzi do niego w sytuacji, w której np. lekarz określa pacjenta jako terminalnie chorego. Taki błąd może skutkować niewdrożeniem odpowiedniego leczenia, które dałoby pacjentowi realną szansę na poprawę jego stanu zdrowia lub uratowanie życia.

O co może ubiegać się poszkodowany:

osoba poszkodowana, w wyniku błędu medyka, może ubiegać się o:

  1. zadośćuczynienie – to nic innego jak pieniężne wynagrodzenie za krzywdy wynikające z błędu w sztuce lekarskiej. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana indywidualnie i jest zależna od sytuacji życiowej sprawcy oraz poszkodowanego. W sytuacji, w której sprawca nie jest w stanie zapłacić zadośćuczynienia, ten obowiązek przejmuje Skarb Państwa;
  2. odszkodowanie – czyli zwrócenie kosztów poniesionych przez poszkodowanego w wyniku błędu w sztuce lekarskiej. Do tego rodzaju kosztów możemy zaliczyć takie wydatki jak: lekarstwa, koszty rehabilitacji oraz koszty dojazdów do placówek medycznych;
  3. rentę – poszkodowany może się ubiegać o to świadczenie w sytuacji, w której wskutek błędu lekarskiego utracił on częściową lub całkowitą zdolność do pracy.

Jeśli na skutek błędu w sztuce lekarskiej doszło do śmierci poszkodowanego, te same roszczenia mogą złożyć jego najbliżsi.

Gdzie szukać pomocy?

Czasem zdarza się tak, że bardzo trudno przedstawić wiarygodne dowody świadczące o winie lekarza, dlatego dobrze jest sięgnąć po pomoc specjalisty.

Dlatego jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku błędu lekarza, położnej, pielęgniarki lub stomatologa, koniecznie zgłoś się po pomoc kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w prawie lekarskim oraz egzekwowaniu zadośćuczynień i odszkodowań. Razem z adwokatem ustalicie zakres współpracy oraz plan działania.

Może spodobać Ci się również:

photo 1489278353717 f64c6ee8a4d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyN3x8c3RvbWFsb2dpY2FsJTIwZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjU0Mjc2MDQxixlibrb 1.2.1q80w1080

Jak najskuteczniej wybielić zęby? Dlaczego wybielanie zębów należy przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym?

1 maja 2022

Wybielanie zębów należy do bardzo popularnych zabiegów. Dzięki wybielaniu uśmiech może być jeszcze piękniejszy, co dla wielu osób ma bardzo istotne znaczenie. Jednak pomimo wielu różnych metod dotyczących wybielania zębów…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady