O czym pamiętać, wybierając obuwie ochronne?
Odpowiednia odzież i obuwie ochronne jest niezbędne w wielu zawodach. Ma ono na celu zapewnić bezpieczeństwo i uchronić pracowników przed ryzykiem. Obuwie ochronne zapewnia pracodawca. Jakie wymagania muszą spełniać buty do pracy?
Kiedy należy zapewnić pracownikom obuwie ochronne?
Obuwie, podobnie jak odzież ochronnanie muszą zostać zapewnione w każdym zawodzie. Pracodawca ma obowiązek je dostarczyć, jeśli wymagają tego warunki pracy. W sytuacji, gdy pracownicy są narażeni np. na zagrożenia chemiczne, biologiczne, czy termiczne, to niezbędne jest obuwie i odzież pracownicza. Co jednak z pracownikami fizycznymi? W jakich sytuacjach należy zapewnić im buty do pracy? Nie ma konkretnych przepisów i norm, które to określają. Należy tu bazować na własnej analizie lub wykonać audyt BHP. Z całą pewnością, jeśli pracownicy są narażeni np. na to, że coś ciężkiego spadnie im na stopę, to obuwie ochronne jest konieczne.
Jakie są rodzaje obuwia ochronnego?
Obuwie, podobnie jak odzież ochronna musi spełniać określone normy. Wyróżniamy 3 podstawowe kategorie butów ochronnych:
-
Obuwie bezpieczne. Jest wyposażone w podnosek, który musi wytrzymać uderzenie o sile 200 J lub większej, ponadto musi być odporny na ściskanie z siłą co najmniej 15 kN. Jest oznaczone literą S.
-
Obuwie ochronne. Jest wyposażone w podnosek, który musi chronić przed uderzeniem o sile co najmniej 100 J oraz chronić przed ściskaniem o sile 10 kN lub większej. Jest oznaczone literą P.
-
Obuwie zawodowe. Nie posiada podnoska, natomiast ma cechy ochronne. Jest oznaczone literą O, najczęściej pełni funkcję obuwia roboczego, a nie ochronnego.
Ponadto wyróżniamy różne rodzaje butów ze względu na konstrukcję (począwszy od obuwia z niską cholewką, na obuwiu sięgającym powyżej kolana), dzielimy także je ze względu na przeznaczenie. Tu wyróżniamy m.in. obuwie specjalistyczne chroniące np. przed kwasami, czynnikami biologicznymi.
O czym pamiętać wybierając obuwie ochronne?
Wybór odpowiedniego obuwia jest bardzo istotny, ponieważ pracownicy spędzają w nim wiele godzin. Dlatego musi być ono dopasowane do warunków, w których wykonywane są prace. Przykładowo wyposażenie w zbyt długie obuwie, jeśli nie jest ono konieczne, może obniżyć komfort pracy, co także wpływa negatywnie na bezpieczeństwo. Pomimo że obuwie ochronne ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, to praca w nim powinna pozostać komfortowa. Taką samą zasadę powinna spełniać odzież ochronna. Należy także decydować się na rozwiązania od sprawdzonych producentów i kupować tylko i wyłącznie obuwie, które spełnia odpowiednie normy i ma wymagane certyfikaty.
Może spodobać Ci się również:
Kiedy nie należy się odprawa przy zwolnieniu? Kilka ważnych informacji dla zatrudnionych w Niemczech
Odprawa pracownicza to świadczenie pieniężne skierowane dla pracowników. Aby móc otrzymać odprawę konieczne jest spełnienie przez daną osobę odpowiednich warunków. Niestety nie zawsze uzyskanie tego świadczenia jest możliwe, a więc…
Czytaj więcej