Błędy lekarskie – gdzie szukać pomocy?
Doświadczyłeś uszczerbku na zdrowiu w wyniku niekompetencji lekarza? Nietrafiona diagnoza sprawiła, że Twoje leczenie przedłużyło się? Sprawdź, czy to był błąd lekarski oraz co powinieneś z tym zrobić.
Czym jest błąd medyczny:
Błąd medyczny, to sytuacja, w której osoba fizyczna, w wyniku pomyłki lekarza, pielęgniarki, położnej lub stomatologa, doświadczyła uszczerbku na zdrowiu lub pogorszył się jej stan.
Błędy w sztuce lekarskiej można podzielić na trzy zasadnicze kategorie, oto one:
- błąd diagnostyczny – do tego rodzaju błędu dochodzi w sytuacji, w której lekarz postawi niewłaściwą diagnozę lub nie postawi jej wcale. Potencjalnie wiąże się to z narażeniem zdrowia lub życia pacjenta;
- błąd terapeutyczny – może być on konsekwencją błędu diagnostycznego i polega na wdrożeniu niewłaściwego leczenia. Skutkuje uszczerbkiem na życiu lub zdrowiu pacjenta;
- błąd rokowania – dochodzi do niego w sytuacji, w której np. lekarz określa pacjenta jako terminalnie chorego. Taki błąd może skutkować niewdrożeniem odpowiedniego leczenia, które dałoby pacjentowi realną szansę na poprawę jego stanu zdrowia lub uratowanie życia.
O co może ubiegać się poszkodowany:
osoba poszkodowana, w wyniku błędu medyka, może ubiegać się o:
- zadośćuczynienie – to nic innego jak pieniężne wynagrodzenie za krzywdy wynikające z błędu w sztuce lekarskiej. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana indywidualnie i jest zależna od sytuacji życiowej sprawcy oraz poszkodowanego. W sytuacji, w której sprawca nie jest w stanie zapłacić zadośćuczynienia, ten obowiązek przejmuje Skarb Państwa;
- odszkodowanie – czyli zwrócenie kosztów poniesionych przez poszkodowanego w wyniku błędu w sztuce lekarskiej. Do tego rodzaju kosztów możemy zaliczyć takie wydatki jak: lekarstwa, koszty rehabilitacji oraz koszty dojazdów do placówek medycznych;
- rentę – poszkodowany może się ubiegać o to świadczenie w sytuacji, w której wskutek błędu lekarskiego utracił on częściową lub całkowitą zdolność do pracy.
Jeśli na skutek błędu w sztuce lekarskiej doszło do śmierci poszkodowanego, te same roszczenia mogą złożyć jego najbliżsi.
Gdzie szukać pomocy?
Czasem zdarza się tak, że bardzo trudno przedstawić wiarygodne dowody świadczące o winie lekarza, dlatego dobrze jest sięgnąć po pomoc specjalisty.
Dlatego jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku błędu lekarza, położnej, pielęgniarki lub stomatologa, koniecznie zgłoś się po pomoc kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w prawie lekarskim oraz egzekwowaniu zadośćuczynień i odszkodowań. Razem z adwokatem ustalicie zakres współpracy oraz plan działania.
Może spodobać Ci się również:
Podkład to kosmetyk, o którym słyszała z pewnością każda kobieta. Stosowanie podkładu daje wiele korzyści głównie, jeżeli chodzi o makijaż. Nie zawsze można uzyskać świetny efekt make-upu bez dobrze dopasowanego…
Czytaj więcej