czwartek, 21 listopada 2024r.

Rodzaje restrukturyzacji spółek

Rodzaje restrukturyzacji spółek

Restrukturyzacja to nic innego jak radykalne i gruntowne zmiany w przedsiębiorstwie dokonywane w sposób nowoczesny. Zmiany te ukierunkowane są na poprawę efektywności i skuteczności przedsiębiorstwa w zakresie działania, struktury i zasad funkcjonowania. Pomoc w restrukturyzacji przedsiębiorstw niesie kancelaria restrukturyzacyjna, profesjonalnie zajmująca się doradztwem i rozwiązywanie problemów dotyczących procesów restrukturyzacyjnych.

 

Perspektywy restrukturyzacji

 

Kancelaria prawa restrukturyzacyjnego realizuje i ocenia zmiany w przedsiębiorstwach w trzech perspektywach: 

 

  1. makroekonomiczna – dotycząca przebudowy przez państwo gospodarki i przyspieszeniu jej rozwoju,
  2. mezoekonomiczna – dotycząca zmian struktury systemu zarządzania w poszczególnych sektorach gospodarki,
  3. mikroekonomiczna – dotycząca poszczególnych przedsiębiorstw i służąca do dostosowania ich działalności do sytuacji makroekonomicznej. W tym obszarze kancelaria radcy prawnego Kraków zajmująca się restrukturyzacją przedsiębiorstw, dokonuje dalszych podziałów, omówionych szczegółowo w niniejszym artykule.

 

Podział pod względem obszaru działalności

 

Mikrorestrukturyzację pod względem obszaru działalności kancelaria restrukturyzacyjna dzieli na:

 

  1. podmiotową, dotyczącą form własności, form prawnych i struktur organizacyjnych. Obejmuje również przekształcenia prawno – ekonomiczne. W tym zakresie rozpatrujemy m.in. sprzedaż majątku.
  2. Przedmiotową, obejmującą strukturę działalności. Ten typ restrukturyzacji dotyczy zmian techniczno – technologicznych i asortymentowych. Ukierunkowana jest na utrzymanie i wzrost pozycji rynkowej.

 

Podział ze względu na sytuację zmian

 

Uwzględniając sytuację zmian, kancelaria prawa restrukturyzacyjnego wyróżnia restrukturyzację: 

 

  1. naprawczą, o charakterze ochronnym i krótkoterminowym, przeprowadzoną w przedsiębiorstwach zagrożonych kryzysem bądź likwidacją. Ten typ restrukturyzacji obejmuje zmiany form organizacyjno – prawnych, polityki finansowej, kierunku produkcji, likwidacji zbędnego majątku itd.
  2. rozwojową, o charakterze innowacyjnym i ukierunkowaną na podejmowanie decyzji o charakterze strategicznym. Cechuje się ona długim okresem wprowadzania, co skutkować ma ogólnie pojętą przewagą konkurencyjną na rynku.
  3. dostosowawczą, przeprowadzaną w przedsiębiorstwach stawiających na rozwój, wybicie się i umocnienie pozycji na rynku.
  4. antycypacyjną, stawiającą na analizę rynku i realizację zmian w przedsiębiorstwie. 

 

Ze względu na sfery restrukturyzacji

 

Uwzględniając sfery restrukturyzacji, kancelaria radcy prawnego Kraków wyróżnia:

 

  1. restrukturyzację operacyjną – dotyczącą zmian w podstawowej działalności przedsiębiorstwa, która obejmuje wzrost sprzedaży, umocnienie pozycji rynkowej i wzrost przychodów.
  2.  restrukturyzację finansową obejmującą zmiany na gruncie materialnym, dotykające również planowania i zarządzania finansami.

 

Ukierunkowana jest na zapewnienie płynności finansowej, zwiększenie możliwości w tym zakresie oraz ukształtowanie struktury kapitału przedsiębiorstwa.

 

Podsumowanie

 

Niezależnie od rodzaju restrukturyzacji którą musimy, bądź chcemy przeprowadzić w przedsiębiorstwie, warto udać się do kancelarii prawa restrukturyzacyjnego w której doświadczeni specjaliści udzielają porad w tym zakresie, a nadto dokonają analizy przedsiębiorstwa i doradzą, jakie kroki należy podjąć, aby nasza firma odniosła jak największy sukces.

 

Może spodobać Ci się również:

W jaki sposób powiedzieć kandydatowi o odrzuceniu w rekrutacji?

W jaki sposób powiedzieć kandydatowi o odrzuceniu w rekrutacji?

30 lipca 2020

Poszukiwanie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko stawia przed nami szereg wyzwań. Jednym z nich jest moment poinformowania aplikującego o odrzuceniu jego kandydatury. To zdecydowanie mało przyjemne zadanie, dlatego część rekruterów…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady