niedziela, 24 listopada 2024r.

Jak udowodnić gwałt przed sądem?

photo 1589994965851 a8f479c573a9ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Przestępstwa seksualne są jednymi z najczęstszych, które przytrafiają się w naszym kraju. Niestety wiele ofiar decyduje się nie robić nic, aby takie zachowania ukarać. Choć świadomość społeczna dotycząca tej kwestii stale ulega zmianie, wciąż niektórzy nie wiedzą, kiedy dokładnie mowa o gwałcie. A co za tym idzie, trudniej jest takie przestępstwa udowodnić.

Kiedy możemy mówić o gwałcie?

Jeśli usłyszymy to pojęcie, najczęściej pierwszym skojarzeniem do niego jest sytuacja, w której napastnik zmusza siłą swoją ofiarę do współżycia. Najczęściej gwałtu dopuszczają się mężczyźni, choć sporadycznie to kobiety są w tej sytuacji agresorami. Gwałt może mieć brutalny charakter i wiązać się z pobiciem lub obezwładnieniem ofiary. O przestępstwie mówi się również wtedy, gdy ofiara wykazywała mniejszy opór, lecz nie wyraziła zgody na współżycie.

Kancelaria prawna zaznacza jednak, że podobne oskarżenie można wystosować również w innych przypadkach, gdy do faktycznego obcowania płciowego nie doszło. Zmuszanie ofiary do seksu oralnego, obmacywanie jej oraz inne czynności na tle seksualnym bez zgody partnera również mogą zostać uznane za gwałt. Do takich czynów zalicza się także tzw. gwałt małżeński, który również może być rozpatrywany przez sąd na wniosek osoby poszkodowanej.

Sprawę o gwałt trudno jest udowodnić?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W przypadku, gdy mamy do czynienia z brutalnym atakiem na tle seksualnym, na skórze ofiary najczęściej widoczne są ślady napastowania przez sprawcę. Wtedy udowodnienie jego winy jest znacznie prostsze, a jeśli faktycznie doszło do kontaktu seksualnego można wykonać dodatkowe badania medyczne potwierdzające gwałt.

Gdy jednak stosunku płciowego nie było, a napastnik ograniczył się jedynie do innych czynności seksualnych, do udowodnienia jego winy potrzebna będzie pomoc dobrego adwokata. W takim przypadku dobrze jest znaleźć świadków, którzy mogliby pomóc w ustaleniu sprawcy i skompletować jak najwięcej dowodów wskazujących na ewentualne wcześniejsze agresywne zachowanie napastnika. Ze względu na niewielką liczbę dowodów, takie rozprawy często kończą się umorzeniem, dlatego przed rozprawą powinniśmy się dobrze przygotować.

Gwałt – zgłaszać, nie zgłaszać?

Każda taka sytuacja powinna być odpowiednio ukarana. Za podobne przewinienia sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Niezależnie od tego, czy mamy wystarczającą ilość dowodów, czy nie, powinniśmy zatem z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej z Myszkowa wystosować odpowiednio wniosek. Pamiętajmy, że tego typu przestępstwa ścigane są wyłącznie po wystosowaniu pozwu przez ofiarę.

Może spodobać Ci się również:

photo 1640449491152 f74ce378ba46cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Zakup mieszkania – wybór nie zawsze jest łatwy!

1 grudnia 2022

Zakup mieszkania to spełnienie jednej z podstawowych potrzeb człowieka i wiąże się często z wieloma wątpliwościami. Ze względu na to, że własne „M” daje poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwa, musimy dobrze…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady