niedziela, 24 listopada 2024r.

Biegunka u kota – co podawać, by pomóc zwierzęciu?

photo 1615177393114 bd2917a4f74acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzB8fHZldHxlbnwxfDB8fHwxNjgyODQ0NTU3ixlibrb 4.0.3q80w1080

Problemy pokarmowe są jednymi z najczęstszych dolegliwości, które atakują domowe zwierzęta. Niekiedy są one wynikiem chwilowej niedyspozycji, choć zdarza się, że mogą świadczyć o rozwoju poważniejszych problemów. Jeśli zatem zauważymy biegunkę u kota, powinniśmy obserwować zachowanie zwierzęcia i odpowiednio reagować. W jaki sposób możemy mu pomóc?

Najczęściej to stan przejściowy

Biegunka u kota może wiązać się z chwilowym ograniczeniem zdolności przetwarzania pokarmu. Bardzo często pojawia się ona na przykład po zmianie karmy i z czasem samoistnie ustępuje. U wielu osobników biegunka wiąże się ze zjedzeniem zepsutej żywności i po kilku dniach problem znika. Biegunka może być również objawem krótkotrwałego stresu, przyjęcia szczepionki czy niestrawności żołądkowej.

Dobry weterynarz zaleca więc zachowanie spokoju po stwierdzeniu takiego objawu u kota. Bardzo często nie ma on większego znaczenia w kontekście ogólnego stanu zdrowia, dlatego pilna wizyta w gabinecie weterynaryjnym zaraz na początku nie jest konieczna. 

Gdy biegunka nie chce ustąpić

Jeśli stan utrzymuje się przez dłuższy czas, powinniśmy udać się na konsultacje ze specjalistą. Przewlekła biegunka może być sygnałem poważniejszej choroby pokarmowej zwierzęcia, lub obecności pasożytów, które czasem mogą zagrażać również domownikom. Dodatkowo biegunka może znacząco osłabić organizm, przez co będzie on bardziej podatny na infekcje.

Bardzo często chory kot wykazuje również inne dolegliwości. Apatia, osłabienie organizmu, gorączka czy problemy z chodzeniem mogą świadczyć o rozwoju poważniejszego problemu. W takiej sytuacji musimy już skorzystać z pomocy weterynarza, ponieważ diagnoza choroby wymagać będzie specjalistycznych badań.

W jaki sposób pomóc kotu z biegunką?

Jeśli nasz pupil wykazuje spory apetyt, a jego stan zdrowia jest dość dobry, możemy zastosować kilkugodzinną głodówkę. Po tym czasie warto wdrożyć lekkostrawną karmę i obserwować efekty takiej kuracji. Jeśli zauważymy poprawę w kontekście wydalania stolca, możemy stopniowo powracać do pierwotnie stosowanej karmy.

Przewlekłą biegunkę najczęściej leczy się farmakologicznie, podając zwierzęciu odpowiednie preparaty. Warto w tym czasie pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu kota, uzupełniając systematycznie miseczkę z wodą. Nie powinniśmy podawać kotu mleka, ponieważ może ono wzmocnić objawy chorób. Zadbajmy również o odpowiednie legowisko dla kota i postarajmy się ograniczyć występowanie sytuacji, które mogłyby nadmiernie stresować zwierzę.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 10

Wynajem busa – ile za kilometr?

1 lipca 2021

Chcąc wybrać się w podróż większą grupą, możemy napotkać wiele problemów logistycznych, chociażby związanych z transportem. Jechanie na wycieczkę na 3 samochody jest męczące i drogie, poruszanie się publicznymi środkami…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady