Jak wygląda wścieklizna u kota? Sprawdź w jaki sposób rozpoznać objawy choroby
Wydawać by się mogło, że choroby atakują tylko ludzi. Niestety infekcje dotykają innych organizmów, dlatego również nasze koty mogą być narażone na różne infekcje. Niektóre choroby, takie jak nosówka łatwo wyleczyć, są jednak i takie, które doprowadzają do śmierci zwierzęcia. Przykładem jest tu wścieklizna – nieuleczalna choroba, która niestety może być groźna również dla człowieka. Jak się ona objawia?
Gdzie kot może zarazić się wścieklizną?
Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z chorym osobnikiem. Wirus przenoszony jest za pośrednictwem śliny, ponadto faza zarażania najczęściej pokrywa się z ostatnim stadium choroby. Kot może więc zarazić się wścieklizną od chorego osobnika lub martwego zwierzęcia, ponieważ wirusy przez pewien czas są w nich namnożone.
Co ciekawe, infekcja w wersji utajonej rozwija się bardzo długo, a okres inkubacji może trwać nawet kilka miesięcy. Ostatnia faza choroby jest bardzo intensywna i krótka. W tym czasie wirus całkowicie opanowuje mózg i rdzeń kręgowy zwierzęcia, przejmując w pewien sposób kontrolę nad jego ciałem. Dochodzi również do paraliżu kończyn, a później śmierci kota. Dlatego niezwłocznie po stwierdzeniu pierwszych objawów, kota powinien obejrzeć weterynarz, który postawi diagnozę choroby.
Jak rozpoznać wściekliznę?
W fazie inkubacji wirus nie daje żadnych objawów. Na tym etapie raczej nie ma również ryzyko zarażania innych osobników oraz ludzi. Po pewnym czasie jednak infekcja może przejść w fazę prodromalną, podczas której możemy zauważyć zmianę zachowania kota, podwyższoną temperaturę, wokalizowanie czy świąt oraz ból w okolicy rany, którą wirus przedostał się do ciała kota.
Później pojawiają się wyraźniejsze objawy wścieklizny u kota. W fazie wściekłej występuje agresja zwierzęcia, problemy z orientacją i koordynacją ruchową oraz ślinotok. Podczas etapu porażeni owego zwierzę ma zaburzenia świadomości i sztywność karku. Jego źrenicę nie reagują na światło, a ślinotok staje się pianą, która w charakterystyczny sposób wydostaje się z pyska.
Czy kota da się uratować?
Niestety na wściekliznę nie ma lekarstwa. Dlatego każde zarażone zwierzę powinniśmy odizolować i przekazać w ręce weterynarza. Najczęściej stosuje on w takim wypadku uśpienie, które zmniejsza mękę zwierzęcia. Pamiętajmy, by odpowiednio reagować na pojawiające się objawy, ponieważ wścieklizna stanowi zagrożenie również dla człowieka. Na szczęście regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie ograniczają ryzyko zakażenia chorobą do minimum.
Może spodobać Ci się również:
Pranie dziecięcych ubranek to podstawowa czynność, jeżeli chodzi o utrzymanie higieny u dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków przeznaczonych do prania tkanin. Jednak nie wszystkie z nich są…
Czytaj więcej