sobota, 19 kwietnia 2025r.

Ile kosztuje lakierowanie drzwi auta?

photo 1549317661 bd32c8ce0db2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8Y2FyfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTY3NDMixlibrb 1.2.1q80w1080

Malowanie samochodu to wymagający i kosztowny proces. Podczas zabiegu trzeba przygotować nawet kilkanaście równomiernych warstw, co przekłada się na długi czas pracy. Zmiana koloru całego pojazdu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Czasem jednak nie trzeba modyfikować barwy całej karoserii, a wystarczy pomalować na przykład same drzwi. Czy taka naprawa będzie tańsza?

Co wpływa na tak wysokie ceny lakierowania?

Jak już wspomnieliśmy proces jest bardzo wymagający. Warsztaty lakiernicze specjalizujące się w tej dziedzinie muszą przygotować i utrzymać specjalne kabiny, w których panują sterylne warunki, sprzyjające wiązaniu powłoki. Drogie są również same barwniki i lakiery bezbarwne, które wykorzystuje się do pracy. A oprócz tych akcesoriów potrzeba jeszcze past polerskich, specjalnych systemów szlifierskich czy pistoletów do natryskiwania, które również kosztują.

Na wysokość opłat wpływ ma również stopień skomplikowania zabiegu. Lakierowanie przebiega wieloetapowo i może trwać nawet kilka tygodni. Nie da się przyspieszyć tego procesu, ponieważ zlekceważenie któregoś z kroków może znacznie osłabić strukturę lakieru. Dlatego w przypadku starszych aut koszt zmiany koloru lakieru może nawet kilkukrotnie przekraczać jego wartość.

Lakierowanie elementu karoserii – ile to kosztuje?

Wszystko zależy od wielkości danego segmentu, stopnia zniszczenia aktualnej powłoki oraz nowego koloru, który chcemy stworzyć. W przypadku drzwi koszt naprawy powłoki oscyluje wokół 5000 złotych. W opłatach należy uwzględnić między innymi:

  • koszt  czyszczenia powierzchni, czyli usuwania zabrudzeń i szlifowanie starej powłoki,
  • zagruntowanie powierzchni i nałożenie koloru,
  • zabezpieczenie lakieru powłoką bezbarwną,
  • polerowanie lakieru w celu nadania idealnego połysku.

Kluczowe znaczenie będzie mieć dobór koloru. Jeżeli planujemy zmienić barwę na zupełnie inną, może zaistnieć konieczność wstępnego malowania powierzchni farbą o czarnym kolorze i następnie nakładanie warstwy we właściwej barwie. Taki zabieg ma zapobiec prześwitywaniu starej powłoki, jednak znacznie wydłuży czas pracy.

Kiedy opłaca się malować pojedynczy element?

Taki zabieg najczęściej wykonywany jest po punktowym uszkodzeniu danego segmentu. Gdy posiadamy nowy samochód, w którym drzwi zostały uszkodzone, opłaca się przywrócić im dawny blask, stosując ponowne lakierowanie. W warsztacie lakierniczym łatwo wybrać konkretny odcień i stworzyć powłokę idealnie dopasowaną do reszty karoserii. W przypadku używanych pojazdów bardzo często taki krok staje się nieopłacalny, ponieważ koszt naprawy może być większy niż faktyczna wartość auta.

Może spodobać Ci się również:

photo 1589878607503 332b014f13c1cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8c3VpdCUyMGdyZWVufGVufDF8MHx8fDE2NDI0MTc2NDUixlibrb 1.2.1q80w1080

Smoking na miarę, czyli klasycznie i nowocześnie na wyjątkową okoliczność w stylu black tie

1 grudnia 2022

W przypadku uroczystości wymagającej wyjątkowo formalnego stroju poprawna prezentacja jest osiągana tylko poprzez pozostanie wiernym klasycznemu wyglądowi smokingu. Jednak to, co kiedyś uważaliśmy za klasyczne, jest dziś modyfikowane i zmieniane,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady