Jak zrobić sos do pizzy samodzielnie?
Pizza to świetne rozwiązanie na szybki obiad. Można ją zamówić w lokalu lub przygotować w domu, co pozwoli na indywidualny dobór składników. Jednym z podstawowych dodatków jest sos pomidorowy, który również możemy przygotować samodzielnie. Jak się do tego zabrać?
Jakie właściwości ma sos pomidorowy?
Nie każdy wie, że sos pomidorowy dostarcza nie tylko wyjątkowego aromatu lub smaku, lecz jednocześnie jest źródłem cennych mikroelementów i witamin. To skarbnica manganu, potasu i błonnika, który wspomaga procesy trawienne. Udowodniono nawet, że pomidory w wersji przetworzonej zawierają znaczne ilości likopenu, który wspomaga procesy trawienne i działa przeciwnowotworowo.
Sos pomidorowy zawiera również:
- witaminę A odpowiedzialną za prawidłowe widzenie i odpowiedni stan tkanki łącznej,
- witaminę C, która wspomaga odporność organizmu,
- witaminę K mającą korzystny wpływ na krzepliwość krwi.
Dodatkową zaletą sosu pomidorowego jest jego niska kaloryczność. Czysty produkt nie zawiera tłuszczu i doskonale wkomponuje się w dietę niskotłuszczową. Może stanowić dodatek do wielu dań, nie tylko pizzy.
Jakie składniki będą potrzebne?
Do przygotowania sosu potrzebne są pomidory. Pizza w Krakowie na Krowodrzy najczęściej zawiera sos ręcznie robiony ze świeżych owoców. Niektórzy znawcy uznają, że to najlepszy sposób na zawarcie unikatowego smaku i aromatu potrawy. Choć składnik pizzy można przygotować również z produktów marynowanych, koncentratu pomidorowego lub specjalnie przygotowanej pasty.
Co jeszcze będzie potrzebne? Oprócz głównego składnika przyda się ząbek czosnku, pół cebuli, łyżka oliwy z oliwek oraz przyprawy. Najczęściej smak sosu wzbogaca się dodając oregano, bazylię i majeranek. Nie należy zapomnieć również o soli i pieprzu, które wzmacniają smak sosu pomidorowego. Czasem do wymienionych składników dochodzą inne ziołowe dodatki, które sprawiają, że sos staje się jeszcze bardziej wyrazisty.
Jak przygotować sos do pizzy?
Na początku rozgrzewamy oliwę na patelni lub w niewielkim garnku. Później dodajemy pokrojoną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Po zeszkleniu składników dodajemy koncentrat lub drobno pokrojone pomidorki, przyprawy oraz niewielką ilość cukru. Cały czas gotujemy zawartość mieszając ją do uzyskania jednolitej konsystencji.
Zawartość patelni gotujemy do odparowania nadmiaru wody i zagęszczenia sosu pomidorowego. Tak przygotowaną potrawę można jeszcze skondensować na małym ogniu, a następnie zdjąć i ostudzić. Gotowy sos pomidorowy możemy nakładać bezpośrednio na surowy spód do ciasta. Na wierzch pizzy lądują zwykle pozostałe składniki, takie jak warzywa, mozzarella czy plasterki wędlin.
Może spodobać Ci się również:
Podkład to kosmetyk, o którym słyszała z pewnością każda kobieta. Stosowanie podkładu daje wiele korzyści głównie, jeżeli chodzi o makijaż. Nie zawsze można uzyskać świetny efekt make-upu bez dobrze dopasowanego…
Czytaj więcej