Co to jest artroza kolana? Sprawdź jak można leczyć takie schorzenie
Wraz z wiekiem nasze stawy mogą stać się coraz mniej wydajne. Te ruchome elementy cały czas narażone są na mikro urazy, dlatego z biegiem czasu po prostu się zużywają. Najczęściej dotyczy to chrząstki stawowej, która oddziela dwie kości od siebie i stanowi doskonały amortyzator. Gdy dojdzie do częściowego jej zużycia, może rozwinąć się stan zapalny, a stawy przestaną pracować jak dawniej… To pierwsze sygnały rozwijającej się artrozy… Jak przebiega choroba?
Artroza kolana – z czego ona wynika?
Główną przyczyną rozwoju dolegliwości jest zużycie chrząstki stawowej. Ten defekt wywołuje kolejne komplikacje, związane z przerwaniem torebki stawowej, zmniejszeniem ilości mazi, rozwojem stanu zapalnego oraz częstszym pocieraniem kości o siebie w trakcie ruchu.
Artroza w późnym wieku najczęściej wynika z procesów starzenia. Stawy przez całe życie stymulują pracę kończyny, dlatego artroza kolana może pojawić się samoczynnie i być efektem zużycia wiązania. W niektórych przypadkach zmiany zwyrodnieniowe są potęgowane przez dodatkowe czynniki, takie jak:
- nadwaga lub otyłość – obciążająca nadmiernie stawy i kręgosłup,
- niewłaściwy styl życia,
- złe nawyki podczas pracy,
- nieprawidłowa postawa,
- brak niektórych składników odżywczych spowodowany niedostosowaną dietą.
Jakie objawy sygnalizują artrozę?
Najczęściej początkowo objawy choroby nie są aż tak wyraźne. Można jednak zauważyć ból w trakcie wykonywania aktywności fizycznej czy nagłe dolegliwości, związane z chwilowym przeciążeniem stawu. W miarę postępu choroby, problemy przybierają jednak na sile.
Przy głębszym stanie zapalnym może występować stały ból w okolicy chrząstki stawowej. Świadczy on o wysokim stopniu rozwoju choroby i może utrudniać lub uniemożliwiać wykonanie niektórych ruchów. Obserwując u siebie takie objawy, warto skonsultować się ze specjalistą, który podpowie czy jest to artroza stawu. Leczenie farmakologiczne zaczyna się wówczas od złagodzenia bólu, poprzez zastosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych.
Terapia Orthokine pomocna również przy artrozie
Innowacyjnym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności jest nowoczesna terapia Orthokine. To technika stosowana w leczeniu naturalnym artrozy, oraz innych zmian zwyrodnieniowych, a także problemów z kręgosłupem.
Na czym ona polega? W pierwszej kolejności od pacjenta pobierana jest krew, która przechowywana w temperaturze 37 stopni wytwarza specjalne białka ochronne. Są one następnie wyłapywane ze skrzepu i ponownie podawane w miejsce bólu. Zabieg powtarza się do trzech razy w tygodniu, do momentu gdy pacjent odczuje wyraźną poprawę.
Może spodobać Ci się również:
W kilkusetletniej tradycji produkowania wyrobów szklanych jeden z typów tworzywa znajduje szczególnie miejsce jeśli chodzi o wyroby dekoracyjne. Doskonała receptura, idealna powierzchnia szkła oraz naturalne piękno i klasa – takimi…
Czytaj więcej