piątek, 22 listopada 2024r.

Co to jest artroza? Kiedy najczęściej się ją spotyka

Osoby starsze, szczególnie często skarżą się na obniżoną sprawność ruchową. Wynika to pośrednio z ich wcześniejszego stylu życia, a także schorzeń stawów i problemów z kręgosłupem. Do najpopularniejszych problemów w wieku seniora należy artroza, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czym jest ta choroba? I dlaczego spotyka najczęściej osoby w podeszłym wieku?

Artroza – choroba zwyrodnieniowa stawów

To schorzenie ma przewlekły charakter, w którym występują okresy zaostrzeń i remisji.  Jednocześnie choroba nie ma charakteru stanu zapalnego, gdyż ten, choć występuje jest traktowany jako następstwo zaburzenia chrząstki stawowej i otaczających tkanek. Zazwyczaj artroza powoduje zwłóknienie, ubytki chrząstki, tworzenie osteolitów, rozmiękczenie oraz inne deformacje tkanki kostnej, co wiąże się z ograniczeniem ruchowym i bólem.

Najczęściej spotykana jest:

Niekiedy schorzenie dotyka również innych części ciała i wiąże się ze zużyciem płynu stawowego, więzadeł i mięśni czy torebki stawowej.

Po co nam chrząstka ?

To integralna część każdego stawu, bez której byłoby nam trudno wykonywać ruchy. Pełni ona funkcję amortyzatora na styku kości, dzięki temu ich końce zużywają się w znacznie mniejszym stopniu. W przypadku, gdy chrząstka się zużyje, połączenia nie są już tak chronione. Kości coraz mocniej naciskają na siebie nawzajem, co wiąże się z bólami w stawach, które są pierwszym symptomem artrozy.

Niestety nieleczony problem rozwija się nadal. Bez chrząstki, dochodzi do kolejnych uszkodzeń torebki stawowej, ścięgien i mięśni czy więzadeł. W pewnym momencie artroza może rozwinąć się do takiego stopnia, że niemal całkowicie ograniczy zdolność poruszania się, a zmiany mogą wtedy mieć charakter nieodwracalny…

Co jest główną przyczyną artrozy?

Choć choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć różne przyczyny, najczęściej wiąże się ona z małą ilością ruchu. Siedzący tryb pracy, otyłość, czy ogólna skłonność do leniwego stylu życia może przełożyć się na rozwój choroby. A dodatkowe problemy ze stresem, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy tylko spotęgują ten problem.

Na szczęście da się uniknąć rozwoju artrozy – leczenie nie będzie konieczne, w przypadku, gdy dołączymy do naszego życia więcej aktywności, czyli przykładowo:

  • szybkie spacery,
  • bieganie,
  • zajęcia fitness,
  • pływanie.

Utrzymując aktywny styl życia, możemy ograniczyć do minimum rozwój problemów zwyrodnieniowych.

Może spodobać Ci się również:

photo 1619236200199 2c138e4a5faecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Kiedy rosną 6 zęby u dzieci? Jakie są objawy wyrzynania szóstek?

1 listopada 2022

Wyrzynanie zębów stałych u dzieci to bardzo ważny moment. Co więcej, pojawienie się nowych zębów nie zawsze jest poprzedzone wypadaniem mleczaków. Do takich zębów zaliczamy 6, których wyrastanie nie jest…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady